Jak se vyfotit ve skoku? Podrobný průvodce pro dokonalý snímek ve vzduchu

Chtěli byste pořídit dokonalou skokovou fotografii, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si náš podrobný průvodce, ve kterém se dozvíte vše o výběru ideální lokality, nastavení fotoaparátu a kompozici snímku. Ať už máte profesionální foťák nebo jen obyčejný mobilní telefon, s našimi tipy dosáhnete skvělých výsledků. Začněte experimentovat a vytvářet úchvatné obrazy ve vzduchu!

Výběr vhodné lokality

Místo, kde se rozhodnete fotografovat, může mít velký vliv na konečný výsledek. Při volbě lokality zvažte následující:

 • Povrch: Měkké povrchy, jako je tráva nebo písek, jsou ideální pro skokovou fotografii. Nejenže zmírní dopad při přistání, ale také poskytnou kontrastní pozadí pro skok.
 • Pozadí: Vyhledejte jednoduché pozadí, které neodvádí pozornost od hlavního objektu – skokající osoby. Například modrá obloha, zelená louka nebo jednobarevná stěna mohou být ideálními pozadími.

Správné nastavení fotoaparátu

Aby vaše skoková fotografie byla co nejostřejší, zvažte následující nastavení:

 • Rychlá rychlost závěrky: Rychlost závěrky 1/500 sekundy nebo rychlejší vám umožní zmrazit pohyb ve vzduchu a zachytit skok v jeho nejlepší chvíli.
 • Sekvenční snímání: Pokud už nějakou dobu fotíte, asi víte, že tento mód vám umožní pořídit několik snímků za sekundu. Díky tomu můžete vybrat ten nejlepší moment skoku.
 • Zaostření: Kontinuální automatické zaostření (AF-C nebo AI Servo) vám umožní sledovat model ve vzduchu a udržet ho v ostrém zaostření.

Pokud nejste profesionální fotograf a chcete pořídit skvělou skokovou fotografii, nebojte se. I s omezenými znalostmi a základním vybavením můžete dosáhnout skvělých výsledků.

 1. Využijte automatické nastavení: Mnoho fotoaparátů má režim sportu nebo akční fotografie. Toto nastavení optimalizuje vaši kameru pro rychlé pohyby, což je ideální pro skokovou fotografii.
 2. Experimentujte s časováním: Nemusíte mít dokonalé načasování. Pokud váš foťák podporuje sekvenční snímání, využijte toho. Pokud ne, zkuste fotografovat několikrát, abyste získali ten pravý záběr.
 3. Zaostření: Jednoduše se dotkněte oblasti, kde bude model skákat. To vám pomůže zajistit, že vaše kamera bude správně zaostřena. Pokud vaše kamera dotykové zaostření nepodporuje, zkuste zaměřit na místo, kde bude skok předem, a počkejte, až model skočí do toho místa. 

Kompozice

Umístění modelu a jeho pozice ve snímku mohou dramaticky ovlivnit výsledný obraz:

 • Pravidlo třetin: Umístěním skákající osoby do jedné z třetin snímku získáte dynamický a vizuálně přitažlivý výsledek.
 • Prostor nad hlavou: Ponecháním dostatečného prostoru nad hlavou modelu zvýrazníte výšku skoku. 

Perfektní skok pro dokonalou fotografii

Dosáhnout dokonalé skokové fotografie vyžaduje více než jen skočit do vzduchu. Klíčem je ovládat své tělo během skoku, což vám pomůže vytvořit výjimečný a dynamický obraz. Zde je několik tipů, jak dosáhnout toho nejlepšího skoku:

 1. Postavení rukou: Ruce hrají klíčovou roli v dynamice skoku. Představte si, jaký druh skoku chcete dosáhnout a kam chcete mít ruce během toho skoku. Například:
  1. Natažené vysoko nad hlavou: Tento postoj dodává pocit svobody a radosti.
  2. Ruce u těla: Vytváří klidnější a kontrolovanější vzhled.
  3. Ruce ve specifickém postoji: Můžete vytvořit tvar s rukama, například srdce nebo mír, což dodá fotce osobní nádech.
 2. Pozice nohou: Stejně jako ruce, i nohy hrají důležitou roli v estetice skoku:
  1. Nohy natažené: Prodlužuje linii těla a dodává pocit lehkosti.
  2. Nohy pokrčené: Vytváří dojem dynamičnosti a energie.
 3. Nácvik skoku: Před tím, než se pokusíte o finální skok, zkuste skákat několikrát, abyste získali lepší pocit z toho, jak ovládat své tělo ve vzduchu:
  1. Koordinace: Synchronizujte svůj skok s fotografem, aby byl zachycen ve správný moment.
  2. Vrchol skoku: Zaměřte se na to, abyste skočili co nejvýše, což vám poskytne více času na pozování ve vzduchu.
 4. Výraz ve tváři: Skoková fotografie je nejen o tělesném postoji, ale také o emocích. Ujistěte se, že váš výraz odpovídá náladě skoku. Usmejte se, pokud hledáte radostný vzhled, nebo zvolte intenzivnější výraz, pokud chcete vytvořit dramatický obraz.


PS: Zajímá vás, jaké oblečení si vzít na focení? To se dozvíte v tomto článku na webu Modio.cz

Experimentujte

Každý skok je jedinečný, takže neváhejte zkoušet různé:

 • Různé úhly: Zkuste fotografovat z různých úhlů – zepředu, zezadu, zboku nebo dokonce zdola.
 • Různé postavy: Nechte modela skákat různými způsoby – roztáhnout nohy, zkřížit ruce, točit se ve vzduchu atd.

Postprodukce: Magie za dokonalým obrazem

Po zachycení skvělého skoku v kameře je dalším krokem k vytvoření dokonalého obrazu postprodukce. Správná úprava může z dobré fotografie udělat skutečně výjimečnou. Kontrast a jas jsou základními nástroji, které mohou dramaticky ovlivnit vizuální vnímání fotografie. Zatímco kontrast rozlišuje tmavé a světlé oblasti, jas ovlivňuje celkovou světlost obrazu. Zvyšte kontrast, aby skok a model vynikli, zatímco pozadí zůstane v tmavších tónech. Jas můžete zvýšit tak, aby se postava na fotografii zdála více osvětlená a tím pádem více vynikla.

Ostření je klíčové pro zdůraznění hlavních prvků fotografie. Pomáhá odlišit objekt od pozadí a přitáhnout pozornost k tomu, co je skutečně důležité. Použijte nástroje pro dodatečné ostření k zvýraznění modela ve vzduchu. Tímto způsobem odstraníte veškeré mírné rozmazání způsobené pohybem a dodáte fotografii větší hloubku a detail.

Často se stává, že v pozadí můžou být rušivé prvky, které odvádějí pozornost od hlavního objektu. Použijte nástroje jako je "klonování" nebo "náplň podle obsahu" v úpravném software, aby se odstranily nežádoucí prvky v pozadí, což vede k čistší a méně rušivé kompozici.

Barvy mohou ovlivnit náladu a atmosféru fotografie. Experimentujte s teplotou barvy a tónováním, abyste dosáhli požadovaného vzhledu a pocitu. Chladné tóny mohou dodat fotografii klidnější atmosféru, zatímco teplé tóny ji mohou udělat živější a energičtější.

 

Jak to udělat pomocí obyčejného telefonu? 

Pokud vlastníte moderní fotomobil s kvalitní kamerou, je zcela možné pořídit skvělé skokové fotografie i bez profesionálního vybavení. Většina dnešních fotomobilů nabízí různé režimy fotografování určené pro specifické situace. Pro skokovou fotografii je ideální využít režim sportu nebo akční fotografie, pokud jej váš telefon nabízí. Tento režim optimalizuje nastavení kamery pro rychlé pohyby.

Pokud váš fotomobil umožňuje manuální nastavení, nastavte rychlost závěrky na nejméně 1/500 sekundy. To vám pomůže "zmrazit" model ve vzduchu a zachytit dokonalý okamžik. Některé fotomobily také podporují sekvenční snímání, což je užitečné pro zachycení několika snímků v rychlém sledu. To zvyšuje šance na pořízení toho nejlepšího záběru.

Stabilizace je klíčem k ostrým snímkům, zejména při rychlém pohybu. Pokud nemáte stativ pro svůj fotomobil, zkuste co nejpevněji držet telefon nebo jej opřít o stabilní povrch. Většina fotomobilů také umožňuje dotykové ostření, což vám umožní určit, kde chcete, aby kamera zaostřila.

A konečně, nezapomeňte na postprodukci. Většina fotomobilů je vybavena nástroji pro úpravu fotografií přímo v zařízení. Využijte těchto nástrojů k vylepšení kontrastu, jasu a celkového vzhledu vašich skokových fotografií. I když nemáte profesionální vybavení, s trochou praxe a těmito tipy můžete pořídit skvělé skokové fotografie kdekoli a kdykoli.